Kwas migdałowy – jak stosować?
Kwas migdałowy – do niedawna kojarzony przede wszystkim z gabinetami kosmetycznymi – jest coraz częściej wykorzystywany również w domowym zaciszu. Zwykle stosuje się go w pielęgnacji twarzy. Co zatem warto wiedzieć na temat stwarzanych przez niego możliwości?
Kwas migdałowy – próba definicji
Kwas migdałowy jest jednym z przedstawicieli kwasów AHA znanych z wyjątkowych korzyści w pielęgnacji. Przeważnie jest pozyskiwany z gorzkich migdałów, a ponieważ jest wyjątkowo delikatny w kontakcie ze skórą, dla nikogo zaskoczeniem nie powinno być to, że zwykle jest rekomendowany w odniesieniu do cery nazywanej problematyczną.
Jakie właściwości ma kwas migdałowy?
Kwas migdałowy jest zwykle stosowany na skórę po to, aby możliwe było wyrównanie jej kolorytu, jego właściwości pod tym względem nie różnią się więc od tych, jakie charakteryzują inne kwasy AHA. Na uwagę zasługuje jednak to, że jest on łagodniejszy od nich. Może być więc stosowany z powodzeniem także przez te osoby, których delikatna cera w kontakcie z innymi kwasami AHA nie reaguje najlepiej.
Osoby regularnie wykorzystujące kwas migdałowy zwracają uwagę przede wszystkim na charakterystyczne dla niego właściwości złuszczające. Choć jednak są one jego ogromnym atutem, nie są wcale jedynym argumentem przemawiającym za jego stosowaniem. Nie bez znaczenia jest i to, że kwas migdałowy rozjaśnia blizny i skutecznie walczy z trądzikiem. Jego plusem jest też działanie nawilżające łatwe do dostrzeżenia nawet w odniesieniu do cery dojrzałej.
Kwas migdałowy w domowej pielęgnacji
Jak już wspomniano, nie trzeba wcale odwiedzać gabinetu kosmetycznego, aby przekonać się o tym, jak skuteczny potrafi być kwas migdałowy. Jego skuteczność jest wysoka także wtedy, gdy sięgamy po niego w domowym zaciszu. To często składnik kosmetyków o działaniu peelingującym, choć jego stężenie jest w nich niższe niż wówczas, gdy peeling jest wykonywany pod okiem profesjonalisty.
Przygotowanie peelingu z kwasem migdałowym na twarz nie jest skomplikowane, choć troska o własne bezpieczeństwo wymaga od nas przestrzegania kilku zasad. Jedna z najważniejszych mówi o zabezpieczeniu skóry wokół ust i oczu, bo ta jest szczególnie delikatna i wrażliwa. Nie wolno zapominać także o tym, że peeling nie ma sensu bez starannego oczyszczenia twarzy z makijażu. Już po wykonaniu peelingu (kwas nie powinien znajdować się na skórze dłużej niż przez 10 minut) należy zmyć kwas wodą, a następnie nałożyć żel neutralizujący. Tak stężenie kwasu, jak i czas jego utrzymywania na twarzy są uzależnione od tego, jak często wykonywany jest peeling i jakie przynosi rezultaty. Zaleca się jednak, aby jego wydłużanie odbywało się stopniowo.
O tym pamiętaj stosując kwas migdałowy w domu
Stosowania kwasu migdałowego jest bezpieczne. Jak każdy inny zabieg pielęgnacyjny również ten powinien być jednak wykonywany ze szczególną uwagę. Co do zasady, kosmetyki z udziałem kwasu migdałowego w ich składzie powinny być stosowane na noc. Nie należy też przedłużać ich wykorzystywania, jeśli pojawią się jakiekolwiek przeciwwskazania. Przed pierwszym użyciem kwasu warto też zapoznać się z zaleceniami jego producenta. Szczególnie ważne wydają się te, które dotyczą częstotliwości jego stosowania. Decydując się na kurację z udziałem kwasu migdałowego warto też pamiętać, jak ważne jest chronienie skóry przed promieniami słonecznymi. Kwas ten można wykorzystywać także latem, kosmetyki z filtrem 40-50 SPF to jednak absolutne minimum, gdy chce się chronić skórę.