Henna do włosów – fakty i mity – zobacz czy to rozwiązanie dla Ciebie
Henna to barwnik roślinny produkowany z lawsonii bezbronnej. Ma zdolność zabarwiania włosów i skóry na różne odcienie. Barwnik pozwala na bezpieczną koloryzację pasm z wykorzystaniem naturalnych składników. W dzisiejszym artykule obalam mity i przedstawiam fakty na temat henny. Doradzam też, jak dobrać odpowiedni kolor.
Mit: Henna niszczy włosy
Henna nie szkodzi włosom, tylko je pielęgnuje. Sprawia, że stają się grubsze i mocniejsze. Barwnik wnika też w drobne ubytki w kosmykach i idealnie je wypełnia. Nie narusza przy tym struktury włosa. Pasma dodatkowo zyskują połysk i głęboki kolor. Warto jednak wiedzieć, że niektóre zioła zawarte w hennie mogą lekko przesuszyć włosy. Aby je ponownie nawilżyć, wystarczy zastosować odżywkę lub maskę.
Fakt: Henna pokrywa również siwe włosy
Siwe włosy z powodu braku naturalnej melaniny są mało podatne na farbowanie. Grubsze i sztywniejsze niż normalne kosmyki trudniej przyjmują kolor. Henna ziołowa na szczęście z powodzeniem pokrywa siwe włosy. Takie kosmyki mogą mieć jednak jaśniejszy odcień niż pozostałe zafarbowane pasma.
Mit: Henna może zafarbować włosy na niebiesko
Farbowanie henną nie daje efektu w postaci niebieskich włosów. Nie ma takiej możliwości. Barwnik indygo wbrew swojej nazwie nie zafarbuje pasm na niebiesko. Odcień występuje także w mieszankach brązów i pozwala uzyskać taki właśnie kolor.
Fakt: Henna występuje głównie w ciemnych odcieniach
W palecie barw henny ziołowej znajdziemy najczęściej kolory ciemne. Jeżeli jest się naturalną blondynką albo chce się rozjaśnić włosy, po nieco dłuższych poszukiwaniach można kupić odpowiedni kosmetyk. Taka odpowiednio dobrana farba ziołowa pozwala uzyskać blond w ciepłym odcieniu. Jeżeli chce się otrzymać platynowy blond, lepiej sięgnąć po rozjaśniacz albo farbę oksydacyjną.
Mit: Henna nie uczula
Henna niestety może uczulać. Jeżeli nigdy nie farbowało się nią włosów, lepiej zrobić próbę uczuleniową. Niewielką ilość henny należy nałożyć na skórę za uchem. Barwnik trzyma się tyle czasu, ile henna pozostanie na włosach w czasie koloryzacji. Potem dokładnie się go zmywa. Jeżeli po 24 godzinach skóra się nie czerwieni, można farbować włosy przetestowanym kosmetykiem.
Fakt: Henny nie można nakładać po rozjaśnianiu
Trzeba odczekać minimum 2 tygodnie od rozjaśnienia chemicznego, farbowania farbami trwale koloryzującymi albo zabiegu trwałej ondulacji. Dlaczego należy wstrzymać się z użyciem henny przynajmniej 14 dni? Dlatego, że uzyskany kolor możne znacznie odbiegać od oczekiwanego. Naturalny barwnik nierzadko wchodzi w reakcję chemiczną z pozostałościami substancji z poprzedniego zabiegu, a na głowie pojawia się zielony odcień.
Mit: Henna plami skórę i oblepia włosy
Naturalny barwnik nie plami skóry twarzy i szyi. Plamki mogą pojawić się jednak na dłoniach i paznokciach. Z tego względu zaleca się zakładanie ochronnych rękawiczek w czasie koloryzacji. Ponadto henna nie oblepia włosów, lecz wnika w ich strukturę, sprawiając, że stają się grubsze.
Fakt: Kolor po hennie ma mniejszą trwałość
Kolor uzyskany poprzez farbowanie henną nie będzie tak trwały, jak w przypadku chemicznych farb z drogerii. Koloryzacja naturalnym barwnikiem to tzw. koloryzacja półtrwała (stopień I). Efekt zmywa się stopniowo. Z każdym kolejnym myciem kolor staje się delikatnie jaśniejszy.
Jak dobrać kolor?
Henna ziołowa pozwala na łagodną koloryzację bez radykalnej zmiany koloru. Bez wątpienia ośmiela to do eksperymentów – efekt nie będzie zbyt ekstremalny i okaże się łatwy do odwrócenia. Barwę włosów uda się zmienić tylko o 2-4 tony. To idealne rozwiązanie dla osób dopiero zaczynających farbować kosmyki. Można sprawdzić efekt bez ryzyka i konieczności trwałej zmiany koloru. Jaką hennę dobrać dla siebie? Henna czerwona, czyli czysta henna roślinna, na jasnych włosach zostawi głęboką czerwień, a na ciemnych głęboki odcień mahoniu. Henna w odcieniu jasnego brązu nadaje kolor brązu od jasnego do ciemnego, a w odcieniu ciemnego brązu – barwę czekoladową. Henna naturalna o kolorze czarnym nadaje ciepły, czarny odcień. Z kolei farba indygo daje efekt głębokiej czerni z refleksami. Henna bezbarwna poprawia natomiast posiadany już kolor włosów.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy lepiej wybrać hennę, czy farbę. Każda forma koloryzacji ma swoje zalety i wady. Z każdą wiąże się też sporo mitów. Mam nadzieję, że udało mi się je rozwiać, a zarazem przedstawić rzetelnie fakty. Czy henna roślinna będzie rozwiązaniem dla Ciebie? Z pewnością tak, jeśli zależy Ci na naturalnym farbowaniu, które nie zniszczy włosów. Taka koloryzacja ma dodatkowo działanie wzmacniające i pielęgnujące. Henna okaże się też świetnym wyborem, gdy zależy Ci na pogłębieniu i delikatnej zmianie odcienia pasm. Naturalny barwnik nie przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie szeroki wybór kolorów oraz oszczędność czasu. Farbowanie henną trwa dłużej niż to z użyciem standardowej farby, co może zniechęcać. Decyzję o zastosowaniu naturalnego barwnika trzeba podjąć indywidualnie, biorąc pod uwagę jego charakterystykę.
Więcej o hennie do włosów przeczytasz w świetnym artykule na blogu Triny.pl: https://triny.pl/blog/henna-do-wlosow-tak-czy-nie/