Wpływ smogu na urodę
Stale rosnący poziom zanieczyszczenia powietrza to bardzo poważny problem współczesnego świata. Jest to doskonale widoczne również w Polsce, gdzie wskaźniki każdego roku pokazują bardzo niepokojące poziomy zanieczyszczeń.
Niestety, jest to oczywisty efekt naszego współczesnego stylu życia. Rozwijający się przemysł, zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną czy stale zwiększająca się liczba samochodów powodują, że powietrze dookoła nas staje się coraz bardziej przepełnione różnymi szkodliwymi substancjami. Problem ten nie dotyczy już tylko większych miast, ale nawet wsi.
Oczywistym jest, że smog negatywnie wpływa na nasz organizm. Może on być przyczyną problemów ze zdrowiem czy nawet poważnych chorób. Oprócz tego, ma bardzo zły wpływ na nasz wygląd zewnętrzny. Skóra poddawana ciągłemu działaniu zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu nie tylko traci atrakcyjny wygląd, ale również jest narażona na występowanie poważnych dolegliwości. Warto o tym wiedzieć, bowiem jedynie zdając sobie sprawę z istnienia takich zagrożeń będziemy w stanie skutecznie się przed nimi chronić.
Co smog robi z naszą skórą?
Warto pamiętać, że smog to dość ogólne określenie różnych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Poszczególne substancje mogą działać na naszą skórę w odmienny sposób. Największe zagrożenie stwarzają wolne rodniki, które są obecne w zanieczyszczonym powietrzu. Znacznie zwiększają one ryzyko występowania nowotworów skóry.
Długotrwałe wystawianie skóry na działanie zanieczyszczeń negatywnie wpływa również na jej wygląd zewnętrzny. Staje się ona przesuszona, mogą również pojawiać się na niej mało estetyczne przebarwienia. Zanieczyszczenia przyśpieszają proces starzenia się skóry i powodują przedwczesną utratę elastyczności oraz tworzenie się na niej zmarszczek.
Z dodatkowymi problemami mogą borykać się osoby cierpiące na różnego rodzaju alergie. Wiele zależy oczywiście od konkretnych substancji unoszących się w powietrzu, niemniej jednak często wywołują one reakcje alergiczne, takie jak wysypki czy opuchliny.
Jak chronić swoją skórę przed smogiem?
Pierwszym i najlepszym rozwiązaniem jest po prostu unikanie okolic, w których powietrze jest szczególnie zanieczyszczone. Wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że często nie jest to możliwe. Obecnie większość miast, nawet tych mniejszych, boryka się z tym problemem. Całkowite odcięcie się od zanieczyszczeń oznaczałoby zatem odcięcie się od cywilizacji.
W życiu codziennym możemy jednak robić wiele, aby zmniejszyć negatywny wpływ smogu na naszą skórę. Bardzo ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, zapewniających ochronę. Warto sięgnąć przede wszystkim po kremy nawilżające do skóry. Regularne ich stosowanie zapobiegnie przesuszaniu się cery i spowolni procesy starzenia. W ofertach niektórych producentów dostępne są kosmetyki skierowane specjalnie do osób, które chcą się chronić przed smogiem. W ich składzie znajdziemy składniki ochronne i odżywiające skórę.
Oprócz codziennej ochrony, bardzo istotne jest również regularne oczyszczanie. Także w tym przypadku znajdziemy specjalne środki i kosmetyki, które dadzą nam dobre efekty. Szczególnie ważne jest oczyszczanie skóry wieczorem, po całym dniu w ciągu którego na naszej twarzy mogło gromadzić się wiele szkodliwych substancji. Oprócz zwykłych kosmetyków warto regularnie wykonywać też delikatne peelingi twarzy.
Same kosmetyki są bardzo istotne, ale nigdy nie będziemy mogli cieszyć się zdrową skórą bez odpowiedniej diety. Warto zadbać przede wszystkim o jak największą ilość owoców i warzyw w naszej codziennej diecie. Są one źródłem cennych witamin, odgrywających kluczową rolę w ochronie skóry. Podstawą jest witamina C, która wzmacnia naszą odporność, zwalcza działanie wolnych rodników i łagodzi stany zapalne. Ogromny wpływ na funkcjonowanie skóry ma również witamina A.
W dzisiejszym świecie nie jesteśmy w stanie całkowicie uchronić się przed kontaktem z zanieczyszczeniami. Możemy jednak zrobić naprawdę wiele, aby zniwelować ich negatywny wpływ na naszą skórę.