Spirulina – dlaczego warto ją spożywać?
Spirulina, znana też jako „super alga” cieszy się coraz większym powodzeniem. Pochodzi z czystych wód Azji, Afryki oraz obu Ameryk, jej popularność rośnie jednak również w Europie. Niemal każda osoba, która interesuje się zdrowiem z natury, z pewnością słyszała o korzystnym wpływie spiruliny na wiele procesów regeneracyjnych, które zachodzą w ludzkim organizmie. Dziś warto jednak dowiedzieć się czegoś więcej na jej temat.
Spirulina i jej właściwości
Analizując skład spiruliny trudno dziwić się jej popularności. Można tam przecież znaleźć nie tylko spore ilości białka, ale również witamin. Spirulina z pewnością zapewni nam również zastrzyk niezbędnych dla naszego organizmu minerałów. Jest bogata zarówno w cynk i żelazo, jak i w magnez, sód, jod, fosfor oraz wapń. Jakby tego było mało, jest wartościowym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz luteiny.
Cieszyć powinna jednak nie tylko imponująca ilość składników mineralnych, jakie spirulina posiada w swoim składzie. Nie bez znaczenia jest i to, że są one łatwo przyswajalne. Dzięki temu spirulina może okazać się znakomitą alternatywą dla kuracji polegającej na łykaniu suplementów diety, bo organizm błyskawicznie jest w stanie, za jej sprawą, uzupełnić braki witaminowo-mineralne.
Spirulina w walce z alergią
Istnieje wiele mocnych argumentów przemawiających za codziennym przyjmowaniem spiruliny. Często możemy przy tym usłyszeć, że może się ona okazać szczególnie cennym wsparciem dla alergików. Potrafi łagodzić nawet te objawy choroby, które są opisywane jako bardzo silne, a jej skuteczność znajduje potwierdzenie w badaniach. O jej dobroczynnym działaniu przesądza charakterystyczna dla tej algi umiejętność modyfikowania profilu komórek Th, dzięki czemu można przeciwstawić się zróżnicowaniu komórek Th2. Jakby tego było mało, regularne przyjmowanie spiruliny może redukować stan zapalny błony śluzowej. O szczególnie dużej skuteczności spiruliny mówi się w kontekście kataru siennego. Badania przeprowadzone na ludziach potwierdzają jednak, że zmniejsza również potrzebę kichania oraz uczucie zatkania nosa.
Spirulina jako środek przeciwzapalny
Wiele groźnych chorób ma swoje źródło w przewlekłych stanach zapalnych. Nawet, jeśli początkowo nie dają one widocznych objawów, osłabiają organizm uniemożliwiając jego prawidłowe funkcjonowanie. Spirulina nie jest w stanie zwalczać ich całkowicie, może być jednak cennym wsparciem terapii zaproponowanych przez lekarza. Przyczynia się też do tego, że stany zapalne nie zyskują na intensywności.
Spirulina i jej właściwości odmładzające
Nawet gdy nie ma się problemów ze zdrowiem, warto zastanowić się nad zaletami regularnego przyjmowania spiruliny. To znakomity antyoksydant, który może pomóc w zachowaniu młodego wyglądu przez długi czas. Regularne przyjmowanie tej super algi zwiększa nasze szanse na neutralizowanie wolnych rodników. Spirulina wpływa jednak korzystnie również na tempo, w jakim produkowane są czerwone krwinki. To właśnie dlatego tkanki i komórki są coraz lepiej utlenione. Plusem lepszego zaopatrzenia ich w tlen jest również to, że dochodzi do intensyfikacji tempa naturalnych dla skóry procesów regeneracyjnych. Oczywiście, proces starzenia się organizmu jest naturalny i nie da się go zatrzymać, dzięki spirulinie może dojść jednak do jego znaczącego spowolnienia.