Dlaczego warto zacząć jeść orzechy?
Osoby sięgające po orzechy przez lata nie ukrywały, że odczuwają z tego powodu wyrzuty sumienia. Nie mogło być jednak inaczej, skoro orzechy były zwykle opisywane jako produkty wyjątkowo kaloryczne. Owszem, w każdej publikacji na ich temat podkreślano prozdrowotne walory orzechów. Niemal natychmiast dodawano jednak, że ich jedzenie jest zabronione, gdy chce się schudnąć. Dziś wiemy już znacznie więcej, czas więc, abyśmy podjęli jeszcze jedną próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego warto jeść orzechy.
Orzechy i ich właściwości
Orzechy zaliczane są do nasion strączkowych i nie ma żadnej wątpliwości, że posiadają wyjątkowo wysoką wartość odżywczą. W ich skład wchodzą między innymi jednonienasycone kwasy tłuszczowe, kwasy tłuszczowe wielonienasycone, błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, białko, tiamina, kwas foliowy, witaminy E oraz K, magnez, miedź, potas oraz inne składniki mineralne, a także karotenoidy oraz związki fenolowe, w tym garbniki, aldehydy oraz kwasy fenolowe.
Orzechy i ich kaloryczność
Gdy w grę wchodzi kaloryczność, nie mamy do czynienia z żadnym istotnym przełomem naukowym. Nadal nie ulega wątpliwości, że orzechy są źródłem wielu kalorii. Należy jednak pamiętać, że dostarczają organizmowi przede wszystkim zdrowych tłuszczów nasyconych, a nie cukrów, jak ma to miejsce w przypadku równie kalorycznych słodyczy. Jeśli traktujemy dietę jedynie jako ograniczanie spożywanych kalorii, orzechy z pewnością będą się kłócić z jej założeniem. Jeśli jednak jesteśmy w stanie spojrzeć na nią szerzej, z pewnością dostrzeżemy, że orzechy będą nam w stanie przynieść znacznie więcej korzyści niż strat.
Choć więc orzechy są kaloryczne, coraz częściej zwraca się uwagę na to, że przyczyniają się one nie do tycia, ale do utrzymania prawidłowej masy ciała. Nie można też zapomnieć, że już garść orzechów jako dodatek do sałatki lub koktajlu jest w stanie wzmocnić organizm zapewniając mu dostęp do witamin i składników mineralnych. Jedzone z umiarem powinny więc znaleźć się także w dietach typowo redukcyjnych.
Orzechy na choroby cywilizacyjne
Naukowcy coraz częściej wspominają, że zjadając około 30 gramów orzechów dziennie, możemy skutecznie walczyć z najgroźniejszymi obecnie chorobami. W tym kontekście wspomina się zresztą już nie tylko o otyłości, ale również o cukrzycy typu 2. Dzieje się tak dlatego, że orzechy to niezwykle cenne źródło nienasyconych tłuszczów. Zawierają białka roślinne, błonnik, sterole i przeciwutleniacze. Wzmacniają organizm, przyczyniają się do poprawy metabolizmu, są też źródłem przyjemnych doznań dla osób z insulinoopornością, które choroba zmusza do redukowania naprawdę smacznych przekąsek.