Kubeczek menstruacyjny – wszystko, co musisz wiedzieć, a boisz się zapytać
Artykuł gościnny przygotowany przez Martę z bloga zielonezycie.pl. Kubeczek menstruacyjny jest wielorazowym produktem zero waste. Znacząco zmniejsza wydatki, które każdego miesiąca ponosimy na zakup artykułów higienicznych. Ogranicza także ilość generowanych odpadów. Zamieniając podpaski i tampony na kubeczek menstruacyjny, dbamy nie tylko o swoją wygodę i finanse, ale też o środowisko naturalne. Co warto wiedzieć o tym eko produkcie? Jeśli już słyszałaś o kubeczkach, być może nurtują Cię pytania, które wstydzisz się zadać obsłudze sklepu albo na forach. W tym wpisie znajdziesz odpowiedzi wyjaśniające wszystkie najważniejsze kwestie związane z tymi produktami.
Jak właściwie działa kubeczek menstruacyjny?
Kubeczki menstruacyjne tworzy się z silikonu medycznego o wysokiej jakości. Dobór tego materiału sprawia, że produkty są bezpieczne dla zdrowia intymnego, nie wysuszają delikatnej śluzówki, nie przyczyniają się do infekcji, alergii czy podrażnień. Nie znajdziemy w nich szkodliwej chemii, plastiku ani lateksu, dlatego okażą się doskonałymi zamiennikami jednorazowych podpasek i tamponów mogących zagrażać zdrowiu okolic intymnych i środowisku.
Kubeczek menstruacyjny trzeba wysterylizować, gotując produkt we wrzątku przez 5-10 minut. Następnie składa się go w ulubiony sposób, np. w literę C albo S i umieszcza w pochwie płycej niż tampon. Pętelka na końcu kubeczka powinna być możliwa do chwycenia, ale nie wystawać poza pochwę. Akcesorium zbiera przez czas, gdy je nosimy, krew menstruacyjną. Opróżnia się je po kilku godzinach, myje wodą i aplikuje ponownie. Po menstruacji kubeczek należy ponownie wygotować. Między kolejnymi miesiączkami produkt przechowuje się w bawełnianym woreczku.
Czy kubeczki menstruacyjne nadają się na noc?
Co jeszcze wyróżnia kubeczki menstruacyjne? Przede wszystkim ich pojemność, znacznie większa niż ta charakteryzująca podpaski i tampony. Kubeczki menstruacyjne mogą zapewniać ochronę przed przeciekaniem aż do 12 godzin, nawet gdy spędzamy czas aktywnie. Są wygodne i niemal niewyczuwalne. Praktycznie nie czuje się tego, że się je nosi. Nadają się na dzień i na noc.
Ile kosztuje kubeczek menstruacyjny i dlaczego jest ekologiczny?
Miesięczne wydatki na środki higieniczne mogą przyprawiać o zawrót głowy, szczególnie gdy mamy obfite miesiączki. Kubeczek menstruacyjny to jednorazowy wydatek rzędu 70-120 złotych. Produkt może służyć nam od 5 do nawet 10 lat. Oszczędności, jakie przez ten czas gwarantuje, są już wystarczająco dobrym powodem, by go wypróbować. Innym mogą być korzyści z punktu widzenia ekologii. Dzięki kubeczkowi generujemy znacznie mniej odpadów w naszych łazienkach. Omawiane produkty są więc ekonomiczne i ekologiczne, a przy tym wygodne i bezpieczne dla zdrowia.
Jak często opróżniać kubeczek menstruacyjny?
Zaleca się opróżnianie kubeczka co 4-8 godzin. Częstotliwość w ramach tego przedziału zależy od intensywności miesiączki, jest więc sprawą indywidualną. Jeśli dopiero zaczynasz używać akcesorium, opróżniaj je tak często, jak wymieniałaś tampon czy podpaskę. Z czasem uda Ci się ustalić właściwą dla Ciebie częstotliwość.
Czy to nie będzie przeciekać?
Jeżeli kubeczek menstruacyjny jest prawidłowo założony, nie przecieka. Dzięki umiejętnej aplikacji nie czuć go podczas noszenia. Zapewnia to niezwykłą wygodę, nawet gdy uprawiamy sport, wybieramy się na imprezę, biegamy czy pływamy.
A jeśli wpadnie za głęboko albo wypadnie?
Kubeczek menstruacyjny nie wpadnie za głęboko. Nie należy jednak umieszczać go głębiej, niż zaleca producent. Akcesorium aplikujemy płycej niż tampon. Jeżeli kubeczek przesunie się głębiej, zaczepiamy sznureczek na pętelkę u dołu i pociągamy. Jeśli wyciągnięcie akcesorium nadal sprawia kłopot, kucamy i delikatnie napinamy mięśnie, a kubeczek sam się obniży. To bardzo proste i nie warto się stresować.
A czy kubeczek menstruacyjny nie wypadnie? Jeżeli ma odpowiednio dobrany rozmiar i prawidłowo się go założyło, pozostanie na swoim miejscu. Wówczas nie ma możliwości wypaść. Mięśnie dna miednicy przytrzymują go we właściwym miejscu, a krawędzie kubeczka przysysają się do ścianek pochwy, co gwarantuje ochronę przed przeciekaniem.
Kubeczki menstruacyjne są ekologiczną alternatywą dla podpasek i tamponów. Nosząc je, nie tylko chronimy środowisko, ale też oszczędzamy sporo pieniędzy. Kubeczki są wygodne, niemal niewyczuwalne i bezpieczne dla zdrowia. Zapewniają ochronę i komfort w czasie miesiączki i można stosować je wielokrotnie, dlatego docenią je nie tylko zwolenniczki produktów zero waste, ale też kobiety szukające rozwiązań znacznie ułatwiających życie.