szampon w kostce
Pielęgnacja włosów

Szampon w kostce – daj się przekonać

Szampon w kostce to kolejny kosmetyk pozwalający być eko i żyć w zgodzie z ideą less waste. Wyglądem przypomina zwykłe mydło do rąk, ale działa jak standardowe produkty do mycia włosów. W odróżnieniu od płynnych kosmetyków pozwala jednak porzucić plastikowe butelki, jednocześnie zachowując świetne efekty pielęgnacyjne. Oprócz tego, że szampon w kostce pomaga ograniczyć produkcję odpadów, ma znacznie więcej zalet. Poniżej przedstawiam skład, działanie i cechy tego przyjaznego środowisku kosmetyku, a także podpowiadam, jak wybrać najlepszy dla siebie.

Czym jest szampon w kostce i jakie ma właściwości?

Szampon w kostce to ekologiczny odpowiednik płynnego kosmetyku. Zawiera naturalne składniki pielęgnujące skórę głowy i włosy. Tworzy się go z użyciem wyciągów roślinnych, olejów, maseł, glinek i olejków eterycznych. Nie trzeba obwiać się tego, że w składzie szamponu w kostce znajdziemy drażniące detergenty. Producenci dobierają wyłącznie łagodne substancje, które nie szkodzą skórze ani środowisku. Kosmetyki nie mają przy tym gorszych właściwości oczyszczających niż drogeryjne odpowiedniki w plastikowych butelkach. Szampony w kostkach delikatnie myją skórę i włosy, a dzięki naturalnym składnikom pasma są odpowiednio odżywione i nawilżone.

Opisane przeze mnie kosmetyki sprzedaje się bez opakowania, zawinięte w papier, zapakowane w tekturę albo w puszkach nadających się do recyklingu. Dzięki temu szampony w kostce nie generują zbędnego plastiku, pozwalając zamienić łazienkę w bardziej ekologiczne miejsce. Mogłoby się wydawać, że wyrzucanie plastikowych butelek to błahostka, bo kosmetyki do włosów wystarczają na stosunkowo długo, ale warto spojrzeć na problem z szerszej perspektywy. W ciągu roku jesteśmy w stanie zużyć i wyrzucić kilka butelek, a skoro można oszczędzić tych zanieczyszczeń naszej planecie, to czemu tego nie zrobić? Kosmetyki w kostce nie generują odpadów w formie opakowań i nie zatruwają środowiska wodnego szkodliwymi substancjami. To sprawia, że do szamponów w tej formie idealnie pasuje przymiotnik „ekologiczny”. Jeżeli więc szukamy sposobów na to, by pomóc przyrodzie i śmiecić jak najmniej, warto sięgnąć po kostkowane produkty do włosów.

Co jeszcze może Cię przekonać do stosowania tego kosmetyku?

Oprócz zalet ważnych z punktu widzenia ochrony środowiska, stosowanie szamponów w kostce daje sporo korzyści. Najistotniejszą wydaje się oczywiście wydajność. Jeden produkt wystarcza nawet na 75 myć. To spora różnica w porównaniu do płynnych kosmetyków. Mała kostka jest odpowiednikiem około trzech butelek zwykłego szamponu.

Kolejną zaletą przemawiającą za używaniem szamponu w kostce w swojej łazience jest jego naturalny skład. Kosmetyki wykonuje się z substancji roślinnych i mineralnych, czasem również z miodu i lanoliny, by mogły skutecznie oczyszczać nawet najbardziej wrażliwą skórę głowy. Szampony w kostce nie zawierają sztucznych barwników, szkodliwych konserwantów, substancji zapachowych, parabenów, alkoholu, SLS ani innych syntetycznych dodatków.

Co więcej, kosmetyki w formie stałej doskonale nadają się do zabrania w podróż. Zajmują mniej miejsca niż standardowa butelka. Ponadto kontrola bagażowa na lotniskach nie zalicza ich do płynów.

Jak używać szamponu w kostce?

Szampon w kostce stosujemy na podobnej zasadzie jak mydło. Mokrą kostkę masuje się parę sekund w dłoniach. Po uzyskaniu piany wcieramy ją w skórę głowy i włosy. Kosmetyk spłukujemy wodą. W razie potrzeby wszystkie czynności powtarzamy. Nie używajmy przy tym zbyt gorącej wody, dlatego że powoduje ona otwieranie się łusek włosowych, a w rezultacie utratę połysku i gładkości przez kosmyki. Po zastosowaniu szamponu nie trzeba wcierać we włosy odżywek, płukanek czy zabezpieczających maseczek, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by to zrobić.

Jak wybrać właściwy szampon w kostce?

Kupując szampon w kostce, trzeba kierować się rodzajem swoich włosów oraz ich potrzebami. Kolejną sprawą istotną przy wyborze jest skład produktu – im bardziej naturalny, tym lepiej. Jeśli chodzi o przeznaczenie, dla włosów suchych poleca się szampon w kostce zawierający olej arganowy, kokosowy, lniany oraz łagodne glinki. Dla pasm przetłuszczających się i z łupieżem odpowiedni będzie kosmetyk z dziegciem, olejkiem rozmarynowym, z drzewa sandałowego czy herbacianego. Włosy farbowane i zniszczone świetnie wypielęgnuje produkt z aloesem, olejem arganowym, wyciągiem z żeń-szenia czy masłem karite. Duży wybór szamponów w kostce znajdziecie tutaj: https://triny.pl/383-szampony-w-kostce.

Szampon w kostce nie jest tym samym, co mydło do włosów

Szampon w kostce i mydło do włosów to dwa zupełnie różne produkty, chociaż wyglądają podobnie i używa się ich niemal tak samo. Wiele osób używa tych nazw zamiennie. Nierzadko błąd powielają producenci i sklepy internetowe. Warto pamiętać, że szampony w kostce mają odczyn kwaśny, a mydła – zasadowy, dlatego używając ich, musimy zastosować płukankę zakwaszającą, np. z octu. Bez tego zabiegu kosmyki stają się sztywne i posklejane. Jak rozpoznać szampon w kostce? Oprócz tego, że pomocna jest jego nazwa, kosmetyk zawiera Sodium Cocoyl Isethionate (SCI), Sodium Coco Sulfate (SCS) lub Ammonium Lauryl Sulphate (ALS), Sodium Lauryl Sulfoacetate (SLSA) albo Disodium Laureth Sulfosuccinate (DLS). Obecność tych substancji w składzie to znak, mamy do czynienia z szamponem.

Szampony w kostce podbijają serca miłośników naturalnej pielęgnacji i życia w duchu less waste. Niespotykana forma, wydajność, przyjazny zdrowiu i przyrodzie skład, zalety dla podróżujących oraz aspekt ekologiczny sprawiają, że zdecydowanie warto wypróbować te wyjątkowe kosmetyki. Na rynku pojawia się coraz więcej takich produktów, mamy więc w czym wybierać. Chociaż szampony w kostce nie tworzą tak intensywnej piany, jak ich płynne odpowiedniki, nie znajdziemy w nich syntetycznych, szkodliwych substancji. To bezpieczna, często wegańska i hipoalergiczna alternatywa dla standardowych kosmetyków do włosów, dlatego zdecydowanie polecam rozważyć ich zakup, jeśli cenimy ekologię, oszczędność oraz naturalną pielęgnację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *