Aloes w codziennej pielęgnacji – poradnik
W starożytnym Egipcie aloes uchodził za roślinę magiczną. Miał zapewniać nieśmiertelność duszy. Trudno zweryfikować to działanie, o wiele łatwiej potwierdzić właściwości pielęgnacyjne. Aloes znakomicie wpływa na kondycję skóry i włosów, dlatego warto włączyć go do codziennych zabiegów. W sklepach znajdziemy mnóstwo produktów zawierających wszechstronną roślinę w składzie. Możemy też stosować ją samodzielnie lub wzbogacać nią kosmetyki. Dowiedz się, jak włączyć aloes do pielęgnacji, by w pełni czerpać z jego cennych właściwości.
Zamiast kremu lub jako dodatek do kosmetyku
Odrobinę żelu z aloesu możemy dodać do ulubionego kremu albo zaaplikować go bezpośrednio na twarz. Taki dodatek lub baza sprawi, że wybrany preparat zyska kolejne właściwości nawilżające. Skóra na dłużej zatrzyma wilgoć, a dzięki działaniu przeciwzapalnemu i antybakteryjnemu uda się zapanować nad niedoskonałościami.
Aloes nie tylko doskonale nawilża i odkaża, ale również znakomicie regeneruje i zmiękcza. Ponadto żel z rośliny zwiększa elastyczność skóry, pobudzając ją do produkcji kolagenu i elastyny. Działanie anty-aging przejawia się również w tym, że aloes redukuje niekorzystny wpływ wolnych rodników. Roślina pomaga także w dostarczaniu tlenu do komórek skóry, wzmacnia tkanki, a także zwiększa przepływ krwi, rozszerzając naczynia włosowate. Aloes na twarz to również świetne źródło witamin A, C i E, pozwalających na odpowiednie nawilżenie, uelastycznienie i wygładzenie skóry. Żel połączony z wodą, oliwą czy hydrolatem nadaje się też do demakijażu.
Ochrona ust
Aloes chętnie wykorzystuje się do produkcji pomadek ochronnych i balsamów do ust. Możemy więc dodać żel do przygotowywanego w domu kosmetyku albo nanieść go na wargi. Aloes nawilża, regeneruje i chroni wrażliwą skórę. Warstwa żelu zabezpieczy usta przed wysuszeniem w wyniku działania słońca, mrozu czy wiatru. Zmiękczy też naskórek i przyspieszy gojenie się ran albo pęknięć.
Maseczka do twarzy
Żel z aloesu możemy zastosować także jako maseczkę. Rewelacyjnie nawilży ona skórę, zadziała też kojąco i łagodząco. Co ważne, taka maseczka przynosi ulgę w swędzeniu i zmniejsza opuchliznę. Aby uzyskać maseczkę, wystarczy dodać żel z aloesu do wybranej glinki i wymieszać całość. Roślina nie tylko wzmocni właściwości mieszanki, ale też ułatwi aplikację. Gotową maseczkę należy trzymać na twarzy do 15 minut, a potem spłukujemy. Na koniec nakłada się krem, serum lub olejek, by wzmocnić działanie pielęgnacyjne maski.
Aloes na trądzik
Ze względu na właściwości przeciwzapalne i łagodzące, aloes często dodaje się do kosmetyków dla skór problematycznych. W leczeniu trądziku pomoże maseczka z żelem z rośliny albo specjalny krem. Ograniczą one wydzielanie sebum i złagodzą miejscowe stany zapalne. Ranki łatwiej się zagoją, a blizny potrądzikowe szybciej wygładzą.
Dodatek do kremu do opalania
Aloes sprawdzi się też jako dodatek do kremu do opalania. Roślina zapobiega przesuszaniu się skóry na słońcu i przeciwdziała poparzeniom. Dzięki aloesowi opalamy się wolniej, ale bezpieczniej. Nie musimy też martwić się efektem czerwonej opalenizny. Związki zawarte w aloesie pochłaniają szkodliwe promienie UV. Na bazie rośliny stworzymy też skuteczny balsam po opalaniu. Załagodzi on ewentualne podrażnienia. Wystarczy połączyć żel z aloesu z wodą albo hydrolatem lawendowym. Możemy dodać niewielką ilość D-pantenolu. Całość należy stosować kilka razy dziennie na poparzenia.
Na podrażnienia po goleniu
Roślina o właściwościach kojących przydaje się także po goleniu. Żel aloesowy łagodzi drobne krostki, zacięcia i inne podrażnienia mechaniczne. Ma również działanie odświeżające, dlatego w pobliżu ranek nie będą rozwijać się bakterie.
Dodatek do szamponów, odżywek i masek do włosów
Ze względu na bogactwo witamin, mikroelementów i kwasów tłuszczowych aloes jest cenionym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji włosów, głównie naturalnych i ekologicznych produktów. Żel można dodać też do odżywki, szamponu czy maski. Dzięki temu produkty do pielęgnacji pasm zyskają kolejne cenne substancje odżywcze.
Serum do włosów i odżywka do rzęs i brwi
Żel aloesowy możemy aplikować bezpośrednio na suche lub wilgotne włosy. Niewielką ilość produktu warto nałożyć na końcówki i zostawić bez spłukiwania. Kosmetyki na bazie aloesu szczególnie poleca się do pielęgnacji włosów cienkich i bez objętości, których nie powinno się dodatkowo obciążać. Roślinna zadziała głęboko nawilżająco, poprawiając kondycję i wygląd kosmyków. Włosy odzyskają gładkość i objętość. Żel aloesowy można wykorzystać również jako odżywkę do rzęs i brwi. Wystarczy nałożyć niewielką ilość substancji na włoski i zostawić na noc. Dzięki temu zabiegowi brwi i rzęsy będą zdecydowanie grubsze.
Aloes to roślina znana praktycznie każdemu. Jest składnikiem wielu kosmetyków, leków, a nawet produktów spożywczych. Rozpoznawalność zyskała za sprawą fantastycznych właściwości pielęgnacyjnych. Sok i żel z liści rośliny to prawdziwa skarbnica substancji odżywczych i innych składników niezbędnych dla pięknego wyglądu i sprawnego funkcjonowania organizmu. Stosowanie aloesu na co dzień ma wiele zalet, dlatego warto mieć go w doniczce na parapecie. Jeżeli jednak nie zdecydujemy się na uprawę rośliny, możemy sięgnąć po produkty zawierające żel aloesowy w składzie, by cieszyć się niebywałymi właściwościami zdrowotnymi i upiększającymi każdego dnia.