Peeling do twarzy – jak wybrać odpowiedni
Peeling to kosmetyk pozwalający na dokładne oczyszczenie twarzy i pobudzenie regeneracji komórek skóry. Występuje w trzech podstawowych formach – gruboziarnistej, drobnoziarnistej i enzymatycznej. Czym charakteryzują się te kosmetyki? Jak dobrać odpowiedni peeling do rodzaju cery i jak go stosować? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w poniższym poradniku.
Peeling gruboziarnisty
Peeling gruboziarnisty to kosmetyk przeznaczony do mechanicznego złuszczania naskórka. Ułatwia i przyspiesza regenerację cery. Zarazem kosmetyk odświeża skórę i zmniejsza widoczność porów. Substancjami ściernymi w peelingach gruboziarnistych są kryształki cukru, soli, ziarna kawy, a także zmielone pestki i nasiona. Takie produkty często zawierają również łagodzącą alantoinę, pochodne siarki, wyciągi roślinne, miód albo substancje rozgrzewające. Peeling gruboziarnisty rozprowadza się na skórze cienką warstwą. Następnie opuszkami palców masuje się twarz kolistymi ruchami. Należy robić to delikatnie, by nie zedrzeć zbyt mocno naskórka. Na koniec preparat spłukuje się chłodną wodą.
Peeling drobnoziarnisty
Peeling drobnoziarnisty zawiera niewielkie cząsteczki ścierne pomagające usunąć warstwę rogową naskórka mogącą zatykać pory i prowadzić do powstawania zaskórników. W jego składzie znajdziemy małe kryształki soli i cukru, piasek albo drobno zmielone pestki czy ziarna. Produkt nakładamy na zwilżoną skórę opuszkami palców. Rozprowadzamy go po twarzy kolistymi ruchami. Wykonujemy przy tym delikatny masaż. Nie należy pocierać skóry zbyt mocno. Po masażu zmywa się kosmetyk twarzy. W przypadku cery mieszanej peeling drobnoziarnisty aplikuje się wyłącznie w strefie T, czyli tam, gdzie gruczoły produkują najwięcej łoju.
Peeling enzymatyczny
Peeling enzymatyczny to kosmetyk zawierający enzymy roślinne takie jak bromelaina z ananasów czy papaina z papai. Wspomniane substancje rozpuszczają martwy naskórek. W ten sposób kosmetyk umożliwia usunięcie zrogowaciałych komórek i pobudzenie nowych do pracy. Peeling enzymatyczny jest bardzo delikatny w działaniu. Nie wymaga tarcia ani masażu. Wystarczy nałożyć go na oczyszczoną twarz podobnie jak maseczkę i zmyć letnią wodą po określonym czasie. Trzeba przy tym omijać okolice oczu i unikać rozciągania skóry. Polecam artykuł, w którym przeczytacie wszystko co trzeba wiedzieć o peelingu enzymatycznym: https://triny.pl/blog/jak-dziala-peeling-enzymatyczny/.
Który kosmetyk dla kogo – jak dobrać peeling do rodzaju cery?
Peelingi gruboziarniste są odpowiednie dla cery tłustej. Ich podstawowe zadanie to usunięcie warstwy rogowej naskórka, nadmiaru sebum i zanieczyszczeń zatykających pory. Dlaczego stosuje się je do tego rodzaju skóry? Dlatego, że cera tłusta jest dość odporna na ścieranie i działanie czynników zewnętrznych. W przypadku stanu zapalnego czy trądziku lepiej jednak zrezygnować ze stosowania peelingów gruboziarnistych. Poprzez masaż ziarenkami łatwo roznieść infekcję i podrażnić skórę. Peelingi gruboziarniste nie nadają się dla cer wrażliwych i naczynkowych. Można z kolei sięgnąć po nie przy cerze mieszanej, jeżeli nakłada się je tylko na przetłuszczającą się strefę T z pominięciem innych partii twarzy.
Peelingi drobnoziarniste są przeznaczone do cery tłustej, mieszanej oraz normalnej, jeśli nie wykazuje podatności na podrażnienia. Takie preparaty nie sprawdzą się przy cerze wrażliwej i z popękanymi naczynkami. Drobinki ścierne są też wrogiem trądziku – zarówno młodzieńczego, jak i różowatego.
Peelingi enzymatyczne działają bardzo delikatnie, dlatego poleca się je cerze naczynkowej, wrażliwej i suchej. Bez obaw możemy sięgnąć po nie również, gdy mamy problem z trądzikiem. Łagodne kosmetyki nie zaszkodzą wymagającej skórze i pozwolą bezpiecznie ją oczyścić.
Jak prawidłowo stosować peeling do twarzy?
Zazwyczaj zaleca się wykonywać peeling 1-2 razy w tygodniu. Częstotliwość zależy od typu cery oraz rodzaju stosowanych preparatów. Jeśli skóra jest wrażliwa, delikatna i podrażniona, peelingi robimy rzadziej, np. raz na kilka tygodni.
Niezależnie od częstotliwości, trzeba trzymać się następujących zaleceń:
- peelingi stosujemy zawsze na oczyszczoną, wilgotną skórę twarzy
- kosmetyki z drobinkami wmasowujemy delikatnie okrężnymi ruchami
- preparaty enzymatyczne aplikujemy jak maseczkę i zostawiamy na twarzy przez czas wskazany na opakowaniu
- peeling należy dokładnie spłukać ze skóry
- po oczyszczaniu wybranym kosmetykiem – z drobinkami lub enzymami – tonizujemy twarz i nakładamy na nią krem nawilżający/łagodzący.
Właściwie dobrany peeling do twarzy znakomicie odświeża skórę, czyni ją gładszą i promienną. Cera wygląda na młodszą i zdrowszą. Oczyszczanie może zlikwidować przebarwienia, a także zapobiec powstawaniu niedoskonałości. Warto przy tym sięgać po naturalne kosmetyki i pamiętać o odpowiednim dopasowaniu rodzaju peelingu do swojego typu cery oraz ustaleniu optymalnej częstotliwości pozbywania się martwego naskórka.