tonik czy hydrolat
Pielęgnacja twarzy

Tonik czy hydrolat – co wybrać dla siebie

Tonizowanie powinno być nieodzownym etapem w codziennej pielęgnacji twarzy. To moment, w którym możemy ukoić skórę, przywrócić jej fizjologiczne pH i przygotować ją na przyjęcie składników aktywnych z kremów. Do tonizacji i odświeżania twarzy poleca się dwa kosmetyki – toniki i hydrolaty. Czym te produkty się różnią, a w czym są do siebie podobne? Który z nich wybrać i jak je stosować?

Hydrolat czy tonik – różnice między kosmetykami

Hydrolaty, nazywane też wodami kwiatowymi, powstają w procesie destylacji roślin lub ich części parą wodną. To produkty uboczne pozyskiwania olejków eterycznych. Dawniej były wylewane i uważane za zbędne. W końcu doceniono ich pielęgnacyjne właściwości i zaczęto dodawać do kremów lub butelkować jako samodzielne kosmetyki. Hydrolaty są łagodniejsze dla skóry niż olejki eteryczne i najczęściej możemy stosować je bez rozcieńczania.

Tonik to płyn na bazie wody, zawierający substancje o właściwościach pielęgnacyjnych. Ma przede wszystkim normalizować pH skóry, wzmocnić ją, nawilżyć i poprawić jej kondycję.

Hydrolaty i toniki różnią się przede wszystkim składem. Zwykle pod tym względem korzystniej wypadają wody kwiatowe. Hydrolat to w 100% woda podestylacyjna z nieznaczną zawartością substancji z destylowanej rośliny. Kosmetyk może nie zawierać konserwantów (wówczas przechowuje się go w lodówce) lub mieć w sobie konserwanty – naturalne lub akceptowane przez instytucje przyznające ekologiczne certyfikaty. Naturalne toniki mają bogatsze składy. Spotkamy w nich oleje, ekstrakty roślinne, witaminy i glicerynę. W bardziej standardowych drogeryjnych tonikach znajdziemy niestety również sztuczne barwniki, parabeny czy substancje zapachowe. Najgorzej, gdy kosmetyk zawiera alkohol. Substancja wysusza i podrażnia skórę. Zwykle można spotkać alkohol w standardowych tonikach przeznaczonych do pielęgnacji cery tłustej i mieszanej.

Toniki i hydrolaty różnią się też zapachem. Pierwsze z nich są odpowiednio aromatyzowane. Dzięki temu pachną bardzo przyjemnie. Zapach hydrolatów nie przypomina zapachu olejków eterycznych, co może zaskakiwać. Wody kwiatowe pachną mniej intensywnie. Czasem ich aromat w niczym nie przypomina zapachu roślin, z których je uzyskano.

Tonik i hydrolat – podobieństwa

Hydrolaty i toniki mają podobne właściwości. Przywracają skórze właściwe pH i usuwają z niej pozostałości zanieczyszczeń. Kosmetyki zmiękczają skórę i dobrze przygotowują ją do kolejnych zabiegów pielęgnacyjnych. Możemy po nie sięgać, by złagodzić podrażnienia, odświeżyć cerę albo by ułatwić aplikację olejów roślinnych.

Jak używać toniku?

Tonikiem najczęściej nasączamy płatek kosmetyczny i delikatnie przecieramy nim twarz. Niektóre kosmetyki nakłada się bezpośrednio na skórę i lekko wklepuje. Dostępne są też toniki w sprayu. Wtedy spryskujemy nimi twarz i czekamy do wchłonięcia. Po toniki sięgamy po oczyszczeniu cery. Niektórzy radzą przemyć kosmetykiem twarz po każdym jej kontakcie z wodą.

Hydrolat – jak stosować ten kosmetyk?

Hydrolaty są zdecydowanie bardziej wielofunkcyjnymi kosmetykami niż toniki (co również je od nich odróżnia). Można używać ich do tonizowania, nawilżania i odświeżania cery. Są też świetną bazą dla domowych kosmetyków. Można dodać je także do gotowych maseczek, kremów, peelingów czy balsamów. To również znakomite mgiełki do twarzy i włosów, które sprawdzą się też jako wcierki do skóry głowy.

Zawsze warto wybierać naturalne składy

Niezależnie od tego, czy wybieramy tonik czy hydrolat, należy dobrać odpowiedni produkt do swojego typu cery. Dzięki temu kosmetyk właściwie zadba o skórę i pomoże w jej szczególnych problemach.

Przed zakupem zawsze warto sprawdzać składy toników i hydrolatów. Powinny być one jak najbardziej naturalne, bez zbędnych sztucznych dodatków. Sprawdzajmy uważnie, czy kosmetyk nie zawiera alkoholu.

Toniki i hydrolaty to produkty o podobnym działaniu. Różnią się przede wszystkim składem i zapachem. Hydrolat jest też bardziej wielofunkcyjnym produktem, dlatego poleca się go zwolenniczką kosmetycznego minimalizmu. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie „tonik czy hydrolat?”. Wybór właściwego produktu jest kwestią indywidualnych upodobań. Oba produkty mają swoje wady i zalety – przeanalizowanie ich ułatwi zakupy. Można też przetestować każdy z nich i stwierdzić, który lepiej się sprawdza. Ponadto zawsze uważnie sprawdzajmy składy, by tonik lub hydrolat był jak najbardziej naturalnym produktem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *